Maaküte ja soojuspuurauk

Järjest enam tuleb ette olukordi, kus soovitakse paigaldada maaküte, kuid vaba maapinda horisontaalse kollektori paigaldamiseks napib või ei soovita rikkuda juba olemasolevat haljastust. Sellisel juhul on mõistlik kaaluda vertikaalse lahenduse kasuks otsustamist.

Soojuspuurauk

Moodsam lahendus on soojuspuuraugu rajamine maakütte kasutamiseks.

Puuraugud on tavaliselt sügavusega 50-250 m. Keskmiselt on vaja eramu küttevajaduse katmiseks puurida 1m auku 1 m² köetava pinna kohta. Tegelik puurimise vajadus sõltub konkreetsest pinnastikust, hoone energiaklassist ja soojuspumbast. Lisaks tuleb arvestada puuraukude hulka ja nende omavahelist kaugust. Rusikareegli järgi on 200 m² suuruse maja puhul (soojuskoormus 10 kW) vaja puurida ca 150-200 m sügavusele. Seda võib teha mitmes osas, nt 2×100 m puurauku või 4×50 m puurauku, aga on võimalus puurida ka üks puurauk. Puurimissügavus otsustatakse peamiselt soojuskoormuse järgi. 

Soojuspuuraugu eelised

Tänaseks on soojuspuurauk maakütte kasutamisel saanud heaks alternatiiviks horisontaalsele lahendusele, kuna sellel on mitmeid eeliseid: 

1. Suurim kasutegur soojuse majja toomisel.

2. Ei ole vaja olemasolevat haljastust rikkuda.

3. Saab paigaldada ka väiksematele kruntidele, näiteks ridaelamud ja korrusmajad.

4. Kuna sügaval maa sees on temperatuur ühtlane nii suvel kui talvel, siis saab efektiivsemalt eluruume talvel külmaga kütta ja suvel kuuma ilmaga jahutada.

Kui teil on lisaküsimusi soojuspuuraugu kohta või olete otsustanud, et soovite soojuspuurauku rajada, võtke meiega ühendust. Aitame teid algusest lõpuni projekti koostamisest kuni torustiku paigaldamiseni!